Inne

Kolory RAL

Każda firma, która zajmuje się sprzedażą materiałów do koloryzacji dysponuje zazwyczaj pewną gamą kolorystyczna, właściwą dla danego produktu. Wręcz w przypadku farb do włosów czy lakierów do paznokci, takie balety barw są opracowywane.

Na ich podstawie osoba zainteresowana danym produktem dokonuje odpowiedniego wyboru. Analogicznie jest w przypadku farb do malowania ścian czy materiałów lakierniczych. W tym przypadku ich wybór też opiera się o wzornik barw RAL, na bazie którego wybiera się kolor lakieru, którym posiada zostać pokryta dana powierzchnia.
Tego rodzaju wzorniki publikuje się również w Internecie, natomiast one mogą być nieco zwodnicze. Na każdym gdyż monitorze komputerowym taki wzornik RAL będzie wyglądał nieco całkiem inaczej. Zależy to nie wyłącznie od ogólnych właściwości monitora, niemniej jednak i od jego ustawień. Ma możliwość okazać się, że dany kolor na dwóch różnorakich komputerach będzie wyglądał całkowicie całkiem inaczej. Różnice te nie będą bardzo znaczące. Z koloru zielonego nigdy nie zrobi się niebieski, niemniej jednak różnice w odcieniach mogą być znaczące. Dlatego także w przypadku wyboru barw zdecydowanie dużo lepiej kierować się paletami drukowanymi. Umieszczone na nich kolory RAL w bardzo wysokimnajwyższym stopniu odpowiadają ichniejszym realnemu wyglądowi. Gdy zatem zależy nam na jak najbardziej dokładnym dobraniu koloru dla lakierowanej powierzchni bez wątpienia można wstępnie kolor wybrać na bazie wzorników w sieci. Należy natomiast za każdym razem swój wybór porównać z paletą w wersji drukowanej. Wówczas będzie się miało gwarancję, że kolor będzie taki, jakiego się oczekuje.
Zobacz: ral.

Share