Fauna i flora

Matki pszczele do pasieki

Pszczela pasieka to tysiące osobników, które mają do zaprojektowania własne określone zadania. Są to więc robotnice odpowiadające w głównej mierze za zbieranie pokarmu czy również trutnie odpowiadające za zapładnianie samic. Warto mieć na uwadze jednakże o tym, że priorytetową rolę odgrywa mama pszczela.

Każdy pszczelarz perfekcyjnie zdaje sobie sprawę, że jest ona podstawą każdej pasieki jak też jej prawidłowego funkcjonowania. Dlatego też warto skorzystać z oferty doświadczonych hodowców, którzy oferują między innymi matki pszczele dostępne w różnych rasach.
Matki pszczele do pasieki – na co zwrócić uwagę?
Z całą pewnością wybierając matki pszczele do naszej pasieki musimy zwrócić uwagę na ich pochodzenie. Warto wybierać jedynie osobniki pochodzące ze sprawdzonych a także uznanych hodowli, które posiadają tak pożądane przez hodowców cechy jak np wysoka miodność czy również łagodne zachowanie. Jest to najważniejsze, ponieważ matki odpowiadają za przekazywanie cech potomstwu, a więc dalszym pokoleniom pszczół w pasiece. Warto wspomnieć również o tym, by wybrać odpowiednią rasę. Hodowcy oferują w głównej mierze matki takie jak mamusia pszczela włoszka. Niemniej jednak znajdziemy też inne rasy przykładowo takie jak krainki czy także sklenar. Warto mieć na uwadze też o tym, że są to matki pszczele unasiennione. Jest to bardzo ważne jeżeli zależy nam na tym, aby pasieka świetnie się rozwijała i pojawiały się nowe osobniki. Takie zapłodnienie matek powinno przebiegać w sposób sprawdzany z zastosowaniem należycie dobranych linii trutni.

Zobacz także: matki pszczele 2023.

Share