Finanse i bankowość

Wybór programu księgowego

Księgowanie to istotna sprawa, bez względu na to czy firma działa w skali mikro czy makro. Na rynku jest dostępnych wiele fachowych oprogramowań, jednakże nie właściwie każdy z nich ma możliwość spełniać oczekiwania. Warto jest w każdej chwili zapoznać się ze szczegółowymi perspektywami na najbliższy czas skryptu i wypróbować wersję demo.

Firma jednoosobowa, prowadząca księgę dochodów i rozchodów, nie będzie potrzebowała skryptu stosownego dla spółek z,o.o. – w tym przypadku nie ma co zamawiać systemu na wyrost, gdyż zwyczajnie zawiera on całkowicie inne komponenty niż niezbędne dla tego rodzaju działalności gospodarczej. Dobry program księgowy dla niewielkich i średnich firm jest zawsze prosty – prostota w obsłudze to podstawa, taki program wystarczy uruchomić i dalej sam prowadzi użytkownika. Program księgowy najpierw należałoby „ustawić” – czyli wprowadzić dane podmiotu gospodarczego takie jak nazwa firmy, NIP, REGON, adres, dane Urzędu Skarbowego, numer rachunku bankowego, w razie potrzeby adres e-mailowy i telefon, a co najbardziej istotne – czy firma jest płatnikiem VAT (jeżeli jest zwolniona z VAT, to należałoby wprowadzić adnotację na jakiej podstawie. Adnotacja ta będzie widoczna na wystawionym dokumencie sprzedaży). Należy wiedzieć czy w programie można wystawiać faktury proformy, które są dość ważne w przypadku stosowania przedpłat, a jeśli taka sposobność występuje, to czy można fakturę proformę przerobić w dokument dystrybucji.

Bez względu na rodzaj dokumentu sprzedażowego powinna być możliwość przesyłania go w formie elektronicznej (na przykład w formacie .pdf). Program powinien współgrać z kasą fiskalną, chociażby w kontekście wystawiania faktur VAT do paragonów. Dla firm, które sprzedają produkty bardzo istotnym elementem będzie prowadzenie magazynu – bez tego nie da się normalnie pracować, zwłaszcza że z końcem roku przychodzi czas na obowiązkową inwentaryzację produktów. Firmy usługowe, które sprzedają usługi o charakterze niematerialnym, mogą pominąć w całości opcję z magazynem. Ważna jest też możliwość wystawiania wszelkiego typu deklaracji podatkowych i ZUS. W obliczu przekształceń w ustawodawstwie cennym elementem będzie opcja Jednolitego Pliku Kontrolnego (chociażby w formie aktualizacji oprogramowania), co ułatwi przedsiębiorcom właściwe księgowanie.

Polecamy: http://www.ksiega-podatkowa.pl/.

Share