Budownictwo i architektura

Zawodowe osuszanie domu po zalaniu

Zalanie domu to koszmar każdego posiadacza. W szczególności, kiedy woda zalewa pomieszczenia i grozi zniszczeniem elementów konstrukcyjnych budynku. W takim wypadku kluczowa jest szybka i skuteczna reakcja, która umożliwi na opanowanie sytuacji.

Warto znać kilka podstawowych informacji na temat osuszania domu po zalaniu, by mieć świadomość tego, co zrobić w sytuacji awarii.
Osuszanie domu po zalaniu – dlaczego jest to takie ważne?
Zalanie domu to sytuacja, która wymaga natychmiastowej reakcji. Woda, która zalewa pomieszczenia, może zmarnować elementy wyposażenia oraz prowadzić do deformacji elementów konstrukcyjnych. Ponadto, wilgoć sprzyja rozwojowi pleśni a także grzybów, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia mieszkańców. Stąd też, osuszanie domu po zalaniu jest kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa oraz zdrowia ludzi, a także dla minimalizacji strat materialnych.
Jak przebiega proces osuszania domu po zalaniu?
Proces osuszania domu po zalaniu składa się z kilku etapów. Na początku, przeprowadzana jest lokalizacja wycieku. To na jej bazie określa się, jakie elementy konstrukcyjne uległy zalaniu i jak długo trwało zalanie. Następnie, przystępuje się do usuwania wody z pomieszczeń. Można to zrobić na kilka sposobów – za pomocą specjalnych pomp lub ręcznie, przy użyciu wiadra i mopa. Ważne jest, by w pierwszych godzinach po zalaniu usunąć z pomieszczeń jak najwięcej wody, co ograniczy szkody.
Kolejnym etapem jest usunięcie wilgoci ze ścian a także podłóg. W tym celu używa się rozmaite osuszacze powietrza, które usuwają wilgoć z powietrza oraz z materiałów budowlanych. Odpowiednie osuszanie wnętrz oraz materiałów to kluczowe zadanie w procesie osuszania domu po zalaniu. W tym celu stosuje się różnego rodzaju urządzenia, takie jak osuszacze powietrza, osuszacze ścian, osuszacze podłogowe, oraz osuszacze z wykorzystaniem technologii podciśnieniowej.
Jeśli niezbędne jest osuszanie podłogi, używa się osuszanie podposadzkowe, czyli proces, w którym wilgoć usuwana jest z izolacji podłogi. Osuszanie podposadzkowe umożliwia uniknąć konieczności ucięcia części podłogi oraz konwersji izolacji.

Zobacz: osuszanie budynku.

Share