Medycyna i uroda

Z wizytą u rehabilitanta

Mamy w rodzinie problem a więc musiałem na prawdę dużo postudiować o stawach i kościach. Bóle stawów często kojarzą nam się z przygarbionym seniorem idącym o lasce, który ma cierpienia na zwyrodnienie kolan albo bioder. Tak jak mój dziadek.

Ze względu na swój podeszły wiek ma wysłużony organizm i nie jest ten organizm w stanie zapewnić odpowiedniej ilości substancji i składników jak przykładowo. kolagenu, wapna -a wiec niezbędnych do prawidłowej pracy kości i stawów. Poczytałem w temacie medycyny i okazuje się jednakże,iż owy problem bolesności stawów tyczy się również w Trójmieście osób młodych i wysportowanych. Popytajcie znajomych, którzy regularnie chodzą na siłownie, grają w tenisa albo biegają. Jestem pewien, że znaczna część z nich doświadczyła albo wciąż doświadcza bólu stawów zarówno podczas uprawiania sportów. A wszakże wysiłek i zajęcia sportowe mają być dla ludzi przyjemnością, ucieczką od stresu i tego co przykre i bolesne.
Do prawidłowej pracy stawów niezbędnych jest kilka rzeczy jak odżywianie. i to właściwe bo ma wpływ na sprawność stawów. Ciekawą rolę dla ciała odgrywa tu kolagen, fosfor , a dodatkowo wapń, witamina K , a ponadto D3 na kości, zioła jak Litozyn, witamina C oraz kwasy omega z ryb. Ważne jest sporo elementów jak np. bardzo dobre jedzenie jak mięso z chrząstkami, nabiał jak jajka no i dowiedziałem się, iż warzywa , a ponadto zdrowa, bardzo dobrze odżywiona chrząstka stawowa, odpowiednia ilość i jakość mazi stawowej , a ponadto sprawnie działające ścięgna i mięśnie otaczające dany staw. No mój dziadek biegać już nie będzie niemniej jednak ja zamierzam. W sytuacji sportowców to głównie bóle są w stawach kończyn jak biodrowych , a ponadto skokowych i w bardzo wielu sytuacjach tu – w stawach kolanowych. Zatem jak o te stawy, chrząstkę zadbać? Tak naprawdę to poczytałem i nie ma potrzeby zagłębiania się w dokładną budowę i fizjologię , a oprócz tego ruchy naszych stawów, bo co najistotniejsze – co zrobić żeby ból stawów minął , a ponadto ażeby ogólnie rzecz biorąc się nie pojawił bo doczytałem że potem boli kręgosłup.
Przestrzegać należy zaleceń masażysty i fizjoterapeuty Michałowicza Pawła, którego poznałem gdy były problemy z dziadkiem. pomógł nam. Więc w zwykłym życiu musimy ze znakomitym skutkiem zadbać o kwestie naszych stawów-
jak rozgrzewka przed chodem, spacerem lub sportem, gdyż taka odpowiednia rozgrzewka przygotowuje stawy i mięśnie do sportowego wysiłku. Wyjściem jest wykonanie powolnych ćwiczeń a potem rozgrzewki dynamicznej, unikając statycznego stretchingu przed podjęciem właściwego wysiłku. Niezwykle ważny jest zakres ruchu w poszczególnych stawach- kolanowym, skokowym i biodrowym no i miednica. Ważnym jest, aby korzystać z całego danego nam zakresu ruchu, w pełni wykorzystywać sposobności naszego ciała. Co istotne w wyniku kontuzji, bólu dochodzi do ograniczenia ruchu w jednym stawie a to ma negatywny wpływ na inne stawy i prowadzi do kłopotów. Dowiedziałem się od fizjoterapeuty Michałowicza, iż dlatego tak ważne jest wspomniane przedtem rozciąganie stawów a czasem kręgosłupa gdyż utracony zakres ruchu w kościach wcale nie jest tak intuicyjny do przywrócenia.
A po wysiłku ważny jest wypoczynek, bo powinno się pozwolić swoim stawom wypocząć i zadbać o jakość tego wypoczynku. W tym samym momencie po treningu albo spacerze seniora pamiętaj o właściwym stretchingu czy popularnym niedawno i dającym efekty masażu rehabilitacyjnym. Dzięki temu masażu- mięśnie i więzadła otaczające staw będą miały odpowiednie napięcie. Nie zapomnij również o odnowie biologicznej dosłownie na saunie albo basenie a też w pewnych przypadkach o masażyku w w domowym zaciszu. Można robic także prysznic- naprzemiennie wykorzystując natryski- ciepło albo zimno.
Odpowiedni trening i bardzo dobre obuwie a więc stosownie wybrane buty, które pełnią funkcję zarówno amortyzacyjną jak i stabilizującą. Należy poradzić się ortopedy lub rehabilitanta z Gdańska. Zaś ćwiczenia albo spacery to głównie wyselekcjonowanie wysiłku do możliwości seniora, bo u mojego dziadka jest ciężko dosłownie z dłuższym spacerkiem. Lecz jestem spokojny , a dodatkowo cierpliwy bo dziadek ma ochotę a Jego stawy, identycznie jak cały organizm, potrzebują czasu by zaadoptować się do obciążeń i chodzenia. Dowiedziałem się od dobrego rehabilitanta, że istotne jest urozmaicenie treningu- o trening siłowo rehabilitacyjny, który zwiększa siłę mięśni otaczających staw i wpływa na gęstość kości.
Część dolegliwości kości , a oprócz tego stawów spowodowana jest ciągłym chodzeniem lub bieganiem w Trójmieście na twardych, płaskich powierzchniach a dużo ich przykładowo. w Gdynii. Jeżeli już mamy taką sposobność to warto urozmaicić nasz trening o biegi i spacery przykładowo w lesie w Sopocie lub Gdyni lub w Gdańsku-Oliwie. To nie tylko i wyłącznie profilaktyka bolesnych stawów, niemniej jednak również odpowiedni trening dla nóg i świeże powietrze.
Istotna jest również prawidłowa waga, bo w dodatku kilogramów naszego organizmu to dodatkowy nacisk na kręgosłup, kości , a ponadto powierzchnie stawowe co prowadzi do szybszej degradacji kolagenu i chrząstki stawowej a zatem wystąpienia bólu w dalszej perspektywie. Co interesujące żeby zgubić zbędne kilogramy można pływać na basenie albo w morzu.
Dotyczy to nas morskich ludzi Gdańska z Dolnego Miasta oraz Wrzeszcza i Gdańska Chełmu lub też z miasta Sopot i mieszkających w Gdyni Osada Kolejowa i Osada Rybacka.
A może w ogólności lepiej rzucić to bieganie w cholerę bo na starość nie będzie czego „zbierać” z naszych stawów i kręgosłupa? Cóż jak pokazują badania osoby regularnie biegające mają mniejszą skłonność do choroby zwyrodnieniowej stawów, albowiem cała istota w tym, że o kości trzeba po dbać jak o każdą inną część naszego ciała. Stosowanie się do powyższych zasad od fizjoterapeuty wcale nie jest takie skomplikowane, a kręgosłup , a oprócz tego stawy na pewno odwdzięczą się sprawnym działaniem. Aby zaś nauczyć się słuchać tego co podpowiada nam ciało musimy mieć świadomość tego co dla kręgosłupa i stawów, kości jest miłe a co zaburza funkcjonowanie- jak bóle, obrzęki z zaczerwienieniem czy chrupanie w okolicy kręgów albo stawów. Nierzadko zamiast poszukiwać złotego środka gdzieś w Trójmieście w aptekach lub na forach w necie warto udać się do ortopedy albo dobrego masażysty od rehabilitacji.
Polecana strona: fizjoterapeuta w Gdyni.

Share